KALLELSE TILL ÅRSMÖTE 2024

Kära spansklärare,

Vi hoppas att detta meddelande når er alla i god hälsa! Vi skickar ut denna inbjudan till vårt årliga APEOS årsmöte.

Datum: Fredag den 1 mars 2024
Tid: 17.30
Plats: Folkuniversitetet, Norra Allégatan 6, Göteborg

Under detta årsmöte kommer vi att bjuda på tapas och öppna upp för en dialog om föreningens framtid. Det kommer vara en utmärkt möjlighet för oss att reflektera över det gångna året, diskutera våra framtidsutsikter och gemensamt forma vägen framåt för vår förening.

Vi ser fram emot att ha er med oss för att dela era tankar, idéer och visioner. Er närvaro och engagemang är viktiga för oss och hjälper oss att fortsätta växa och utvecklas som förening.

Om ni har några frågor eller funderingar är ni välkomna att kontakta oss via mail.

För att delta, vänligen anmäl er senast den 28 februari via följande länk: https://forms.gle/FUdiNhPfTzq7Tdhh8

Med vänliga hälsningar,

arsmote

Styrelsen

Aktuellt

 • Medlemsavgiften för verksamhetsåret 2024

  OBS! Den nya medlemsavgiften är 200 kr. Vi kommer att uppdatera webbsidan snarast möjligt. 

  Läs mer


 • LÄSECIRKEL MED EDUARDO TORNATORE  APRIL 2024

  Läsecirkeln med Eduardo Jiménez Tornatore träffas den 18 april kl.18:00. Boken heter “Limpia” av Alia Trabuco Zerán.  Anmälan till: monikabuchel@gmail.com senast den 13 april 2024.  Alla medlemmar är välkomna!

  Läs mer


 • LA HORA DEL CUENTO – Marzo 2024

  El club de lectura de cuentos La Hora del Cuento tendrá su próximo evento el martes 5 de marzo a las 20:00 por Zoom. Este mes charlaremos sobre La Tortuga Gigante de Horacio Quiroga. Pueden anotarse en Facebook o enviando un mensaje a marilyn_mansilla@hotmail.com ¡Nos vemos!

  Läs mer